fallback

Тръмп заплаши да остави санкциите срещу Китай и след сключването на сделка

Според американския президент са необходими гаранции, че след постигане на сделка Китай ще се придържа към ангажиментите си

10:44 | 21.03.19 г. 14
Автор - снимка
Създател

На фона на предстоящия нов кръг от търговски преговори между САЩ и Китай американският президент Доналд Тръмп заяви, че санкциите срещу Пекин се очаква да останат в сила за „значителен период от време“, дори и след сключването на споразумение.

По думите му са необходими гаранции, че след постигане на сделка Китай ще се придържа към ангажиментите си. Представители на американската администрация са обсъждали възможността за постепенно премахване на митата, ако китайските власти покажат, че изпълняват части от сделката и съответно да ги наложат отново, ако Китай се отметне, съобщава в. Wall Street Journal.

„Не говорим за премахването им, говорим за това да ги оставим за съществен период от време“, посочи още президентът, като допълни, че китайските власти имат „много проблеми“ със спазването на „определени сделки“, посочва Bloomberg.

Подробностите около отмяната на налозите е част от преговорите между двете най-големи световни икономики и те ще бъдат обвързани с някои ключови искания на САЩ, свързани с трансфера на технологии, държавните субсидии за китайски компании, трансфера на данни и други. Очаква се американският търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър Стивън Манучин да посетят Пекин следващата седмица, като надеждите са, че споразумение ще бъде постигнато до края на април.

Тръмп потвърди, че „високопоставени представители“ ще заминат за китайската столица за преговори.

В изказването си от Белия дом в сряда президентът не обясни дали САЩ възнамеряват да оставят в сила всички мита върху китайски внос на стойност 250 млрд. долара или само върху част от него. Също така той не уточни за какъв период от време ще останат ограниченията налице.

Американските мита, които в момента са в сила, са разделени в две категории. Преговарящите са по-склонни да отменят част от 10-процентните налози върху стоки за 200 млрд. долара, които влязоха в сила през септември.

Те обаче се съпротивляват на отмяната на 25-процентните налози върху китайски стоки за 50 млрд. долара, въведени на два етапа през юли и август. Тяхната цел е да се компенсират САЩ за изчислените вреди върху американските компании от китайския принудителен трансфер на технологии.

Преди обаче изобщо да се стигне до отмяна на санкции, Вашингтон трябва да убеди Пекин да склони с исканията на американската администрация. В момента в сила са реципрочни мита върху близо 90% от американския внос в Китай на стойност 110 млрд. долара. Друго основно искане на САЩ е и това Пекин да не отговоря с нови налози, ако Вашингтон реши да върне евентуално отменените ограничения след сключването на сделка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:02 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още